Профілактика гострих респіраторних захворювань у дітей, які часто хворіють

діти хвороба вірусна інфекціяБагатьом батькам відома ситуація, коли майте пів­року вони не бачать своєї дитини здоровою, оскільки одна «простуда» наздоганяє іншу. Коли лікар запитує: «На що скарги?», вони відповідають:

«Дитина часто хворіє»,

У сучасній медицині тими, хто часто хворіють вважаються діти: до 1 року, якщо випадки гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) - 4 і більша разів на рік; від 1 до 3 років - 6 і більше разів; від 3 до 5 років - 5 і більше разів; старші 5 років - 4 і більше рана на рік.

Учені визначили близько 300 різновидів вірусів, що викликають ГРЗ і грип щороку. Побудувати специфічний імунітет проти кожного виду вірусу неможливо в принципі. Тільки розвиваючи неспецифічний імунітет, можна досягти підвищення опору до будь-якого вірусу. Словосполучення «неспецифічний імунітет» пояснити дуже легко - це система, що складається з інтерферонів й імунних клітин, яким все одно, і чим боротися: віруси, бактерії, глисти і т. д.

Зовні ГРЗ можуть проявляти себе нежиттю, кашлем, почервонінням горла, загальною слабкістю, підвищенням температури, відмовою від їжі. У дітей, які часто хворіють може бути один симптом, наприклад, постійний кашель або  покашлювання, виділення з носа, при цьому температура може бути цілком нормальною.

Нормальна робота імунної системи залежить від злагодженої взаємодії

всіх її складових. Цьому можуть заважати певні фактори: спадковість, екологія,

стреси, невірне харчування, умови життя і багато іншого. Є діти, які майже не хворіють, а якщо захворіли, то швидко видужують. Це свідчить про те, що їх імунна система здатна ефективно видаляти вірус з організму.

Імунітет дітей, що часто хворіють, не просто ослаблений, а істотно змінений — імунна система більше продукує алергічні реакції; погано розпізнає збудників хвороб; імунна відповідь на появу вірусу недостатньої сили або відсутня.

Батькам дітей, які часто хворіють, необхідно звернутися до лікаря - педіатра, а також продовжити або розпочати профілактичні заходи, до яких можна віднести: розпорядок дня, раціональне харчування, загартовування і т. д.

Розпорядок дня має відповідати вікові дитини. Оскільки діти швидко втомлюються, для них необхідним є повноцінний відпочинок, який забезпечить сон. Для дітей дошкільного віку обов'язковим є денний сон.

Одна з обов'язкових умов збереження і підтримки здоров'я дітей - раціональне харчування. У щоденний раціон мають входити свіжі овочі, фрукти й ягоди.

Найбільш результативний шлях профілактики простудних захворювань - загартовування холодом. Починати його краще в літній період, і продовжувати весь наступний час.

Основні принципи при проведенні процедур загартовування — поступовість і регулярність.

Не варто допускати хвору дитину до дитячого колективу, навіть якщо захворювання проходить у легкій формі. Хвора дитина - потенційне джерело хвороб для інших дітей, у яких вона може проходити набагато складніше.

Але що робити в ситуації, коли ось-ось дитина захворіє або підхопила якийсь вірус?

У більшості випадків висока захворюваність грипом і ГРВІ(як і будь-якими іншими вірусними та бактеріальними інфекціями) супроводжується послабленим імунітетом. З іншого боку будб-яка хвороба наносить удар по імунній системі та послаблює її. Недостатність імунітету істотно полегшує розвиток будь-якої інфекції, а вона у свою чергу з часом послаблює імунітет. Вираз «недостатність імунітету» варто розуміти у широкому значенні, а саме як «невірну роботу імунної системи». Так, формулюється висновок:

1)сучасні способи профілактики і лікування грипу і ГРВІ обов’язково мають містити препарати для корекції імунітету, імуномодулятори;

2)для реабілітації імунної системи після затяжної вірусної інфекції необхідно застосувати засоби для відновлення імунітету.

Перспективними для широкого вважаються індуктори інтерферонів — засоби, що викликають вироблення в організмі відповідних інтерферонів. Тому препарат, що поєднує властивості індуктора інтерферону та імуномодулятора, буде найоптимальнішим для профілактики вірусних інфекцій, особливо в умовах імунодефіциту. Добре зарекомендував себе у практиці педіатрії препарат «Анаферон дитячий».

Слід розуміти, що імунітет потрібно не стимулювати, а укріплювати, тому будь-яке втручання в цю складну систему, тим більше під час її розвитку та становлення, може невиправно зашкодити організму дитини. Отже, призначати препарати, які впливають на імунну систему повинен лише лікар.